نقشه-utm

نقشه UTM چیست

نقشه UTM ( یو تی ام ) بر اساس سیستم مختصات جهانی تهیه می گردد چرا که در سیستم مختصات جهانی ، هر نقطه ای از کره زمین مختصات منحصر به خودش را دارد . لذا ما می توانیم با تعیین مختصات در سیستم تصویر یو تی ام گوشه های یک ملک و موقعیتش را با دقت خیلی زیاد حتی در حد سانتیمتر به طور منحصر به فردی در کره زمین تثبیت کنیم . نقشه UTM  امروزه کاربردبسیار بالایی دارد و ارگان های زیادی برای تهیه این نقشه ها اقدام می کنند که البته در مقیاس های 1:2000 ، 1:1000 ،1:500 تهیه می گردد.

هزینه-نقشه-utm

هزینه-نقشه-utm

مزیت های نقشه UTM

 • دقیق بودن مشخصات ثبتی ملک با وضعیت مکانی ملک
 • ثبت پلاک ملک موردنظر در موقعیت خود
 • به دست آوردن مساحت دقیق ملک در حد سانتیمتر مربع
 • عدم تعارض و تجاوز وعدم جابجایی با سایر پلاک‌ها
 • کاهش اختلافات ملکی با مختصات یکپارچه و دقیق
 • تسهیل جانمایی و تطبیق املاک
 • امکان بررسی وضیعت دقیق در موقعیت املاکی
 • موردنیاز جهت درج در سامانه ثبت الکترونیکی پذیرش درخواست سند مالکیت اداره ثبت

روش های تهیه نقشه یو تی ام

در واقع منظور از نقشه یو تی ام در اسناد و املاک ، تهیه نقشه بزرگ مقیاسی است که اندازه گیری ها و ترسیمات آن در سیستم مختصات یو تی ام  صورت می گیرد و موقعیت ملک و املاک مجاورش در این سیستم مختصات با دقت چند سانتی متر تعریف می شود . تهیه این نقشه برای صاحب ملک بنا به درخواستش و شرایط منطقه و امکانات نقشه برداری از سه روش قابل اجراست :

استفاده از دوربین نقشه برداری در نقشه برداری utm

در این روش نقشه بردار سعی دارد موقعیت ملک را به وسیله دوربین های نقشه برداری توتال استیشن بدون جی پی اس های دو فرکانس دقیق برداشت کند و بعد با نرم افزار های مربوطه نقشه را روی نقشه های بزرگ مقیاس سازمان نقشه برداری کشوری جایگذاری می نماید . در این حالت بایستی مختصات نقاط نقشه در سیستم تصویر یو تی ام محاسبه گردد.

نمونه-نقشه-utm

نمونه-نقشه-utm

استفاده از جی پی اس 2 فرکانسه در نقشه برداری utm

در این وضعیت نقشه بردار از جی پی اس 2 فرکانس استفاده میکند ؛ 4 گوشه ملک با جی پی اس 2 فرکانس برداشت و بعد از اینکه با نرم افزار، ترسیمات ملک انجام شد روی نقشه پایه جایگذاری می شود .

تلفیق روش 1 و 2 در نقشه برداری utm

در این روش هم از دوربین توتال استیشن و هم جی پی اس دو فرکانس استفاده می گردد . این روش با بالا بردن دقت به ویژه در محل هایی که عوارض عیان است و نیز شکستگی دارد استفاده می شود .

هزینه نقشه یو تی ام

هزیته نقشه یو تی ام در املاک بدون سند به موارد زیر بسته است :

متراژ ملک : طبیعتا با بالا بودن متراژ قیمت نقشه هم بالاتر می رود .

کاربری ملک : بسته به این که ملک مسکونی یا کشاورزی باشد تفاوت زیادی در هزینه نقشه وجود دارد .

دسترسی به ملک : موقعیت جغرافیای ملک در تفاوت قیمت آن تاثیر گذار است .

خاطر نشان می شویم که هزینه نقشه برداری زمین کشاورزی نسبت به ملک کمتر است البته که باز هم در زمان محاسبه پای متراژ به میان می آید و از طرف دیگر ملک مسکونی به دلیل سختی کار هزینه بیشتری را در بر می گیرد .

مهندس-نقشه-utm

مهندس-نقشه-utm

تاثیر تجربه تقشه بردار در تهیه نقشه یو تی ام

طبیعتا میزان مهارت و تخصص هر فرد برای انجام مسئولیتش در نتیجه کار بسیار تاثیر گذار خواهد بود به همین دلیل معمولا افرادی که تیم غیر متخصصی را برای انجام نقشه برداری در نظر گرفته اند بعد از گذشت مدت زمانی متوجه به هدر رفتن وقت و هزینه شان می شوند. البته لازم به ذکر است که علاوه بر مهارت تیم مورد نظر ، تجهیزات ایشان در روند کاری تهیه نقشه تاثیر گذار خواهد بود .

کارشناس دادگستری نقشه برداری utm

زمانیکه نیاز به یک تاییدیه محکم و قانونی برای نقشه است ، اداره مربوطه از ما درخواست تاییدیه کارشناس رسمی دادگستری را می نماید. زیرا علاوه بر اطلاعات تایید شده نقشه برداری به اطلاعات دیگری مانند موارد مالکیتی ملک و تطبیق با نقشه های ثبتی نیز نیاز است .

شرکت-نقشه-برداری-utm

شرکت-نقشه-برداری-utm

جمع بندی

نقشه UTM ( یو تی ام ) بر اساس سیستم مختصات جهانی تهیه می گردد چرا که در سیستم مختصات جهانی ، هر نقطه ای از کره زمین مختصات منحصر به خودش را دارد .

در کنار مزیت ها و ویژگی هایی که در بالا برای نقشه یو تی ام بر شمردیم به تهیه این نقشه از 3 روش ممکن اشاره کردیم :

 1. دوربین نقشه برداری
 2. استفاده از جی پی اس 2 فرکانسه
 3. تلفیق روش 1 و 2

البته بر مواردی که بر هزینه پرداختی بابت تهیه نقشه یو تی ام تاثیر گذار است نیز اشاراتی داشتیم همچون :

 • متراژ ملک
 • کاربری ملک

دسترسی به ملک و تاثیر مسکونی و کشاورزی بودن آن در محاسبه قیمت .

در توضیحات ، از نقش اساسی مهارت و تخصص نقشه بردار و تجهیزاتش غافل نشدیم زیرا نتیجه اصلی کار ما بسته به آن خواهد بود البته اگر علاوه بر نتیجه نقشه برداری بنا به درخواست اداره مربوطه تاییدیه رسمی برای نقشه ها و اطلاعات توصیفی آن داشتیم به کارشناس دادگستری مراجعه می کنیم.